چند کاره HP 4630 همچنان پرفروش ترین چهار کاره جوهر افشان

دستگاه قدرتمند (4630) ساخت شرکت (HP) پرینتری چند کاره و جوهر افشان در رده ی متوسط است که ویژگی های قابل توجهی را نسبت به قیمت خود ارائه می دهدو در نتیجه انتخابی مناسب و مقرون به صرفه برای ادارات کوچک و کسانی است که نمی خواهند هزینه ی زیادی متقبل شده ولی در عین حال به دنبال دستگاهی چندکاره هستند که بتواند پرینت ، فکس ، کپی و اسکن را انجام دهد.

طراحی و ویژگی ها

طراحی جدید 4630 بسیار دلنشین است. ترکیب سطوح مات و براق ظاهری حرفه ای و شیک به دستگاه داده و HP تصمیم به جایی گرفته و به جای سینی کاغذ را به قسمت پایین دستگاه انتقال داده است که در نتیجه ی آن می توانید به راحتی آن راباز و بسته کنید بدون آنکه سینی بخواهد جلوی دست و پای شما را بگیرد . بدون کاغذ وزن ماشین به 6.2 کیلوگرم رسیده و ابعاد آن برابر با 189X332X446 میلی متر است . قسمت تغذیه دستگاه تا 100 برگه را می تواند در خود نگاه دارد و می توانید با گیره های کشویی اندازه ی کاغذ را تغییر دهید. تکنولوژی چاپ دورو (Duplex) اتوماتیک در دستگاه موجود است که به راحتی بر هر دو روی برگه چاپ می کند. قسمت تغذیه ی اتوماتیک کاغذ (ADF) هم تا 35 برگه را می تواند در خود نگه دارد و برای مصارف اسکن و کپی مورد استفاده قرار می گیرد .پنل جلویی بسیار ساده طراحی شده و صفحه نمایشی با نور پس زمینه برای کنترل عملکرد های دستگاه در آن تعبیه شده است . همچنین شماره گیری فکس و همچنین وارد نمودن شماره های مخاطبین در دفترچه تلفن دستگاه به کار می رود. متاسفانه کارت خوان (Micro-SD) و یا درگاه فلش مموری برای این مدل در نظر گرفته نشده است که سبب می شود امکان چاپ سریع از از فلش مموری و یا کپی اسناد اسکن شده به فلش مموری ممکن نباشد و بایستی از رایانه برای این منظور استفاده نمود .، بدین صورت که فایل ها را ابتدا از طریق فلش مموری در رایانه کپی سپس از رایانه دستور چاپ آن ها را به پرینتر ارسال کرد.در دستگاه هایی که دارای درگاه فلش مموری و قابلیت چاپ مستقیم هستند دیگر نیازی به رایانه برای چاپ و اسکن نبوده و می توانید حتی زمانی که رایانه وجود ندارد به طور مستقیم فایل هایتان را اسکن و یا چاپ نمایید .

نصب و شبکه

شرکت (HP) دفترچه راهنمایی در زمینه ی چگونگی نصب دستگاه و همچنین بر طرف کردن مشکل های احتمالی ارائه داده است اما (CD) نصبی که همراه با بسته ارئه می شود به آسانی و با چند کلیک نصب می شود و کاربر می تواند با راهنمایی های ساده دستگاه را به رایانه وصل کند . همچنین چندین نرم افزار دیگر بر روی CD همراه دستگاه موجود است که با استفاده از آن ها می توانید نرم افزار پرینتر را به روز رسانی کنید ، کاغذ و جوهر مصرفی پرینتر را بصورت آنلاین خریداری کنید . در زمانی کوتاه می توانید پرینتر را از طریق USB به رایانه متصل کرده و فرایند چاپ را آغاز کنید اما اگر می خواهید از قابلیت های اشتراک گذاری (Cloud) برای چاپ استفاده کنید کمی باید تامل کرده و حوصله به خرج دهید و ابتدا وارد شبکه ی بیسیم شوید . اگر عضو سیستم های (Cloud) از سوی (Apple) و یا (Google) هستید آسان ترین راه استفاده ا (Apple AirPrint ) و (CloudPrint Google) است که به شما اجازه می دهد با استفاده از دستگاه های (IOS) و مرورگر های (Chorme ) اسناد خود را برای چاپ به پرینتر بفرستید . همچنین می توانید نام ( SSID ) و رمز عبور شبکه اینترنت بی سیم خود را به صورت مستقیم وارد پرینتر نمایید . ( HP ) راهی را برای استفاده ی بیسیم از پرینتر بدون بهره گیری از روتر ( Router ) مانند مودم های بی سیم اینترنت فراهم کرده است که آن را (Wireless Direct ) می خواند.

اگر 4630 به درگاه ( Ethernet ) مجهز بود دیگر چیزی کم نداشت اما متاسفانه در این قیمت داشتن این درگاه ارتباطی کمی بعید بنظر می رسد و این دستگاه هم از آن بی بهره است که البته با توجه به حضور ارتباط بی سیم برای بسیاری از کاربران عدم وجود ( Ethernet ) مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

کارتریج های جوهر

بدنه ی 4630 را باز کنیم ورودی کارتریج های جوهر دیده خواهند شد .کارتریجی برای رنگ مشکی و کارتریجی دیگر که سه رنگ آبی ، زرد و قرمز را به اشتراک در خود دارد.کارتریج های سه گانه شاید در ابتدا از نظر هزینه برایتان مقرون بصرفه باشد اما ایراد بزرگ این کارتریج ها این است که حتی اگر یکی از رنگ های کارتریج تمام شده باشد مجبور هستید تا کارتریج را به کل تعویض نمایید.

در نظر داشته باشید که کیفیت چاپ نیز در نتیجه ی کارتریج سه گانه کمی افت دارد . در نتیجه اگر این مسئله و کیفیت چاپ عکس رنگی برایتان اهمیت زیادی دارد و می خواهید حجم بالایی از چاپ عکس داشته باشید ، بهتر دستگاهی دیگر مانند Epson Expression XP-420 را در نظر بگیرید اما فراموش نکنید که کیفیت بهتر همیشه با قیمت بیشتر همراه است.

مثل همیشه HP کارتریج هایی با ظرفیت بیشتر تحت مدل های XL را ارائه می دهد کمی در مقایسه با خرید 2 کارتریج معمولی مقرون بصرفه تر هستند . با این حال قیمت چاپ برای هر برگه نسبت به پرینتر های لیزری کمی گران تمام می شود . اما در نظر داشته باشید به هنگام خرید پرینتر هر چقدر بیشتر هزینه کنید برای قطعات مصرفی کمتر هزینه خواهید کرد و بالعکس !

عملکرد 

اگر سرعت بالای چاپ از اولویت های شما برای خرید پرینتر است ممکن است سرعت 4630 کمی نا امیدتان کند . در آزمایش های ما 4630 تنها 4 برگه ی سیاه و سفید و 2.5 برگه ی رنگی را در دقیقه به چاپ رساند . سرعت چاپ سفید در مقایسه با مدل های رقیب مانند Epson XP-420 کمی پایین است . Epson XP-420  8 صفحه را در دقیقه می تواند چاپ کند.

کارتریج های سه گانه به کار رفته در 4630 در چاپ عکس رنگی کمی افت کیفیت دارد  ، البته اگر عکاس حرفه ای نباشید و متوجه این معایب در کیفیت چاپ نخواهید شد و نظر ما این است که بهتر است از این پرینتر برای چاپ اشکال گرافیکی و متن استفاده کنید و برای چاپ عکس به سراغ مدل های دیگر بروید.

نتیجه گیری

با سرعت و کیفیت متوسط HP Officejet 4630 خود شما را حیرت زده نخواهد کرد اما اتصالات متنوع و انتخاب هایی که برای تامین جوهر دستگاه فراهم شده است درخور ستایش است . این مدل با توجه به قیمت خود برای ادارات کوچک و یا مصارف حانگی بسیار مناسب است . اما اگر چاپ عکس با کیفیت بالا برایتان مهم است بهتر است مدل های دیگر را در نظر داشته باشید.