آموزش تمیز کردن چاپگر جوهر افشان

این که تمیز کردن و رفع عیوب پرینتر از تعویض و خرید یک چاپگر جدید امری بصرفه تر است واضح است . مراقبت منظم و درست از پرینتر طول عمر آن را افزایش می دهد و در عین حال نیز باعث می شود تا همیشه کیفیتی بی نظیر را در اختیار داشته باشید . این کار امری بسیار ساده است و مدت زمان کوتاهی را نیاز دارد . تمیز کردن هر مدل پرینتر روش خاص خودش را دارد ! پس قبل از هر کاری بهتر است تا دفترچه ی راهنمای ان را بدقت بخوانید . چون قرار است چاپگر تان را تمیز کنید قبل از شروع هر کاری در ابتدا باید پرینتر را از برق بکشید و از خاموش بودن ان اطمینان داشته باشید تا خطر برق گرفتگی و ... برایتان به وجود نیاید . بعد از از برق کشیدن پرینتر چند لحظه صبر کنید تا پرینترتان کاملا خنک شود و سپس شروع به کار کنید . در این مقاله مراحل کلی برای تمیز کردن پرینتر ها جوهر افشان را برایتان مرور کرده ایم . 

در مرحله اول لازم است تا گرد و خاک را از بین ببرید . برای این کار لازم است تا یک اسپری هوا از فروشگاه لوازم اداری یا هر فروشگاه دیگری تهیه کنید و آن را در همه جای پرینترتان اسپری کنید تا گرد و خاک اطراف و داخل پرینتر را از بین ببرید .

 در مرحله ی بعد لازم است تا قسمت های ظریف داخلی را نیز تمیز کنید . برای انجام این کار از یک پارچه نرم و الکل و یا Windex برای پاک کرن صفحه داخلی استفاده کنید . استفاده از هر وسیله دیگر ممکن است باعث لک افتادن یا خراب شدن قطعات داخلی شود . از محلول خانگی آب و سرکه با نسبت های مساوی و درست نیز برای تمیز کردن می توانید استفاده کنید . لازم است توجه کنید که برای امنیت بیشتر هرگز مایع را مستقیم به قطعات نزنید و ان را به دستمال زده و بعد با دستمال اقدام به تمیز سازی بکنید . برای پاک کردن تیغه های پلاستیکی روی کارتریج از یک پارچه نرم حتما استفاده کنید تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید . قسمت بیرونی پرینتر را با یک پارچه نرم و کاملا آرام تمیز کنید .

سپس باید اقدام به پاکسازی هد پرینتر بکنید . هد پرینتر قطعه ای مهم در چاپگرتان به حساب می آید . هد پرینتر جوهر را روی کاغذ برای چاپ می کشد و برای پاک کردن آن می توانید از یک نرم افزار کمک بگیرید . وارد Control panel شده و سپس قسمت printing preferences را باز کنید . بعد از انتخاب پرینتر برنامه به شما با راهنمایی هایش کمک می کند تا کاملا ساده مراحل را طی کنید . در نهایت این کار پرینتر یک صفحه چاپ تستی را به چاپ می رساند . اگر هد پرینتر خیلی کثیف باشد ممکن است چندین مرتبه نیاز به تمیز کردن هد داشته باشید .

اگر در منوی پرینتر گزینه ی پاکسازی خودکار وجود دارد آن را انتخاب کرده و صبر کنید که انجام شود . در بیشتر مواقع همین روش پرینتر تان را کاملا تمیز می کند . برای تمیز کردن نازل های مسدود شده لازم است تا از جوهر تمیز کننده کارتریج استفاده کنید . برای تمیز کردن غلطک های پرینتر نیز می توانید از برگه های پاکسازی مخصوص استفاده کنید . 

توجه کنید که بعضی از تونر ها، مخصوصا تونر های رنگی می توانند باعث آسیب رساندن به بدن شوند . پس حتما در هنگام تمیز کدن این سری پرینتر ها از دمنده ای که حاوی فیلتر میکرو تونر است استفاده کنید . و لباسی بپوشید که محافظ باشد .