نحوه مشاهده و اطلاع از میزان تونر داخل کارتریج پرینتر

کابران در حین کار با چاپگر خود در زمان های خاصی ممکن است احساس کنند که نیاز به این دارند که از سطح و میزان تونر موجود در کارتریج خود اطلاع بدست آورند . در این صورت ، چبپست تعبیه شده در کارتریج قادر است تا میزان تونر باقیمانده در کارتریج و همچنین تعداد پرینت های گرفته شده توسط کارتریج را گزارش دهد .

در اصل چیپست یک برد الکتریکی تعبیه شده در کارتریج است که قادر است به صورت لی میزان تونر باقیمانده در کارتریج و همچنین تعداد پرینت های گرفته شده توسط کارتریج را به کاربران گزارش دهد . گزارشی که میزان تونر باقیمانده را نشان می دهد متناسب با میزان تونر موجود در کارتریج در صد آن متغیر است این درصد در بازه ی صفر تا صد درصد تغییر می کند . به طور کلی در تمامی پرینتر های لیزری رنگی جهت کارکردن دستگاه کارتریج ها باید حداقل بین پنج تا ده درصد شارژ داشته باشند در غیر این صورت پرینتر امکان شروع به کار را ندارد و باید کارتریج ها را یا تعویض کنید یا شارژ کنید . این موضوع در پرینتر های لیزری سیاه سفید نیز صدق می کند . در اکثر پرینتر ها در مواقع تمام شدن تونر چراغ روی پرینتر تا زمان تعویض یا شارژ کارتریج به صورت چشمک زن باقی می ماند .

نحوه دریافت گزارش میزان تونر باقیمانده در کارتریح های لیزر رنگی 

پرینترهای لیزری رنگی به دو نوع پرینترهای لیزری رنگی که در طراحی آن ها صفحه نمایش وجود دارد و پرینتر های لیزری رنگی که در طراحی آن ها صفحه نمایش به کار نرفته است تقسیم می شوند .

در پرینتر های لیزری رنگی که دارای صفحه نمایش می باشند در ابتدا یکی از گزینه های ok , menu , setting و سپس انتخاب یکی از گزینه های Reports یا Information و یا انتخاب supplies status را انتخاب کنید و به سادگی گزارش میزان تونر باقیمانده را بدست آورید .

اما در پرینتر های لیزری رنگی که در طراحی آن ها صفحه نمایش به کار نرفته است به دو صورت می توانید گزارش را بدست آورید . در روش اول دکمه سبز رنگ روی دستگاه را فشار دهید و نگاه دارد به مدت چند ثانیه . این کار را تا زمانی که چراغ چشمک زن پرینتر روشن شود انجام دهید و سپس می بینید که گزارش مربوط به میزان تونر باقیمانده را بدست خواهید آورد . اما در روش دوم ، دریافت گزارش از طریق کامپیوتر کاربر انجام می شود . در کامپیوتر خود با رفتن به منو all programs و سپس بازکردن گزینه devices and printers و بعد  کلیک راست کنید و با انتخاب آخرین گزینه یا همان printing preferences و سپس انتخاب گزینه services و سپس انتخاب یکی از گزینه های print inforation pages یا supply status page گزارش مورد نظر خود را بدست آورید .

نحوه دریافت گزارش میزان تونر باقیمانده در کارتریح های لیزر مشکی 

پرینترهای لیزری مشکی به دو نوع پرینترهای لیزری مشکی که در طراحی آن ها صفحه نمایش وجود دارد و پرینتر های لیزری مشکی که در طراحی آن ها صفحه نمایش به کار نرفته است تقسیم می شوند .

در پرینتر های لیزری مشکی که دارای صفحه نمایش می باشند در ابتدا یکی از گزینه های ok , menu , setting و سپس انتخاب یکی از گزینه های Reports یا Information و یا انتخاب supplies status را انتخاب کنید و به سادگی گزارش میزان تونر باقیمانده را بدست آورید .

اما در پرینتر های لیزری مشکی که در طراحی آن ها صفحه نمایش به کار نرفته است به دو صورت می توانید گزارش را بدست آورید . در روش اول دکمه سبز رنگ روی دستگاه را فشار دهید و نگاه دارد به مدت چند ثانیه . این کار را تا زمانی که چراغ چشمک زن پرینتر روشن شود انجام دهید و سپس می بینید که گزارش مربوط به میزان تونر باقیمانده را بدست خواهید آورد . اما در روش دوم ، دریافت گزارش از طریق کامپیوتر کاربر انجام می شود . در کامپیوتر خود با رفتن به منو all programs و سپس بازکردن گزینه devices and printers و بعد  کلیک راست کنید و با انتخاب آخرین گزینه یا همان printing preferences و سپس انتخاب گزینه services و سپس انتخاب یکی از گزینه های print inforation pages یا supply status page گزارش مورد نظر خود را بدست آورید .

نکته
در پرینتر های لیزری مشکی در هنگامی که کارتریج خود را شارژ کرده اید اما چیپست را تعویض نکرده باشید گزارش Supply memory درصدی از تونر کارتریج را نشان نخواهد داد . در این مواقع با ارور هایی مانند used supply in use یا supply very low مواجه خواهید شد که این ارور هیچ ارتباطی با انجام کار شما ندارد و شما به راحتی با فشار دادن دکمه ok می توانید کار خود را انجام دهید و پیش ببرید .