انواع پرینتر

در این مقاله قصد بررسی مدل های مختلف پیرینتر ها را داریم. به صورت کلی دو دسته متفاوت از پیرینتر ها در بازار موجودند.

پیرینتر های جمع و جور :

چاپگر هایی که با ضربه زدن به سطح کاغذ باعث چاپ می شوند. این سری پیرینتر معمولا با استفاده از یک پین و, یک تصویر چاپی را با فشار دادن یک نوار روکش روی کاغذ , شکل می دهند. در ادامه بعضی از این مدل چاپگر ها را معرفی میکنیم.

چاپگر های سوزنی:

چاپگرهای سوزنی با دارا بودن تعدادی سوزن معمولا از 9 عدد تا 24 پین برای چاپ استفاده می کنند. چاپگر های 24 سوزنه از چاپگر های 9 سوزنه نقطه های بیشتری را تولید می کند که منجر به کیفیت بالا و شخصیت های واضح می شود. قاعده ی کلی این پیرینتر ها این است: پین های بیشتر, حروف بر روی کاغذ واضح تر. میتوانید نوار سیاه را با نوار رنگی درون چاپگرتان تعویض کنید و چاپ هایی رنگی بدست آورید. این چاپگر ها معمولا ارزان قیمت هستند و سرعت چاپی 100 تا 600 کارکتردر ثانیه  چاپ می کنند.

تصمیم گیری و انتخاب پیرینتر مناسب کسب و کارتان ممکن است امری سخت باشد وگاها در صورت عدم وجود اطلاعات کافی ممکن است پیرینتر مناسب را نخرید. اما به صورت کلی پیرینتر ها دردسته های پیرینتر های لیزری سیاه و سفید , لیزر رنگی , جوهر افشان , سوزنی , پیرینترچند کاره , پیرینتر عکاسی , پیرینتر های عریض , پیرینتر های ضربه ای ماتریس نقطه ای , پیرینتر های حرارتی پیرینتر های قلمی , پیرینتر های صنعتی ,  پیرینتر بارکد و پیرینتر برچسب قرار می گیرند.

پیرینتر های جوهر افشان :

به صورت کلی پیرینتر های جوهر افشان دارای محفظه یا مخزنی برای جوهر میباشند وبا جوهر مایع به چاپ اقدام  می نمایند . بعد از ارسال دستور چاپ به پیرینتر جوهر افشان , چاپگر بعد از یک پردازش سریع , رنگ ها را ترکیب نموده و با ریختن روی کاغذ تصویر را چاپ می کند. هزینه شارژ این پیرینتر ها ارزان است سرعتچاپ این پیرینتر ها معمولا از پیرینتر های لیزری پایین تر است. و اگر در یک بازه زمانی از آن ها استفاده نکنید جوهر آن ها خشک می شود

پیرینتر های لیزری :

این سری پیرینتر ها با استفاده از پودر رنگ اقدام به چاپ می کنند . پودر های رنگ بر روی کاغذ پاشیده میشوند و براثر اختلاف بار ذرات رنگ به قسمت های باردار کاغذ می چسبند. پودر رنگ بر اثر گرما  به مایع تبدیل شده و بر روی کاغذ حک می شوند. هزینه شارژ کاتریج پیرینتر های لیزری از سایر پیرینتر ها بالاست. سرعت چاپ این پیرینتر ها بالاست . تمامی اجزا با دقت بالا و کاملا دقیق چاپ می شوند. این پیرینتر ها کیفیت چاپ بهتری دارند . اما پیرینتر های لیزری در خرید اولیه قیمت بالاتری نسبت به سایر پیرینتر ها دارند.