کارتریج اورجینال و متفرقه در بازار

 

1 . اصل ( original )

2.سازگار یا عمومی(compatible or generic)

3.باز تولید(remanufactured)

4.بازیافتی(recycled)

5.دوباره پرشده(refilled)

 

کارتریج اصل

کارتریج طرح(که شامل کارتریج های سازگار ، باز تولید، وبازیافتی ودوباره پر شده )می شود

 عبارت(کاتریج طرح) برگرفته شده از (کارتریج طرح اصلی )است ومنظور این است که شکل و شمایل آن مانند نمونه اصلی می باشد.

با خواندن این مطلب تفاوت بین کارتریج اصلی وکارتریج طرح اصلی را بررسی کرده و سپس انواع کار تریج طرح اصلی (سازگار،باز تولید، باز یافتی وپر شده) رابا هم مقایسه خواهیم کرد 

کارتریج های اصل توسط همان شرکت تولید کننده تجهیزات چاپ نظیر :اچ پی،کانن، زیراکس ولکس مارک  ساخته می شوند. در ساخت این کارتریج ها از قطعات نوو باز یافتی استفاده میشود HP 4127x کار خانه های 

به عنوان مثال ،بر روی جعبه یک می توانید بخوانید:"این محصول تازه ساخته شده ممکن است شامل قطعات و موادی باشد که توسط شرکای برنامه بازیافت اچ پی تهیه شده  است" وبه همین ترتیب بر روی جعبه دیده می  شود:" این کارتریج ممکن است شامل قطعات تعمیری (نوسازی  شده) canon Fx-4" ومواد باز یافتی  باشد

کارتریج های اصل توسط همان شرکت تولید کننده تجهیزات چاپ نظیر: اچ پی، کانن ، زیراکس ولکس  مارک ساخته می شوند

دلیل عمده نام گذاری اصل برای  این محصولات،ساخت آن ها به وسیله شرکت اصلی  ودارنده اختراع ثبت شده است، به طوری که تولید این محصول توسط دیگران تحت هر برند دیگری غیر قانونی خواهد بود. البته ممکن  است که برای یک دستگاه،بیش از یک برند اصل وجود داشته باشد،این زمانی رخ می دهد که یک سازنده خاص ،موتور  پرینتر خود را از یک شرکت A دیگر  خریداری کند یه تحت  لیسانس آن اقدام به تولب.   

به عنوان مثال , فرض کنید شرکت می خواهد پرینتر های خود را به بازار عرضه کند ولی برای این منظور تجربه مشخص یا طرح موجودی ندارد . آنها میتوانند با اخذ جواز (تحت لیسانس ) طراحی و فناوری پرینتر از شرکت در مدت زمان کمتری با هزینه ی پایین تر اقدام به توزیع پرینتر در بازار کند. پس از آن شرکت B با بسته بندی خود , نرم افزار مربوط به خود و دیگر موارد مربوط به ارائه برند . طرح شرکت A برای مواد مصرفی و A را به عنوان یک پرینتر جدید عرضه می کند . در اکثر موارد شرکت B قرار می گیرد. در بعضی موارد , شرکت ها کمی B تجهیزات جانبی هم تحت لیسانس شرکت تغییر در لوازم جانبی ایجاد می کنند که ممکن است با حالت اولیه سازگار و یکسان نباشند.

 همانند شرکت A ولی در بیشتر موارد این طور نیست . یعنی مواد وتجهیزات مصرفی شرکت است. به طور کلی , قیمت تجهیزات جانبی بسته به ساختار های مختلف هزینه و استراتژی B . متفاوت است A و B بازار یابی ممکن است بین شرکت .

 

کارتریج طرح

همان طور که در بالا گفته شد ،کارتریج طرح اصلی شامل کارتریج های سازگار ،باز تولید،باز یافتی و دوباره پر شده می شود 

اما کدام کارتریج طرح اصلی از کیفیت مناسب تری برخوردار است؟

کارتریج سازگار یا عمومی

compatible or generic toner and inkjet cartridges

  کارتریج  سازگار یعنی این که کارتریج اگر چه

توسط سازنده دستگاه تولید نشده،ولی با آن دستگاه کار خواهد کرد . اغلب  اوقات این وضعیت زمانی رخ میدهد که سازنده اصلی طرح خود را برای لوازم جانبی به ثبت نرسانده یا تاریخ انقضای ثبت آن به پایان رسیده است

در مورد حق مالکیت عمومی باید گفت که دراین حالت سازندگان تجهیزات جانبی عمومی اجازه دارد که کا رتریج های سازگار با عمومی را با برند جدیدی تولید کنند. به عنوان چند مثال میتوان به بسیاری از ریبون  های(جوهر ) پرینتر های سوزنی ویا بسیاری از کارتریج های جوهر افشان اپسون وکانن اشاره کرد .در بازار به شدت رقابتی  وهمیشه در حال تغییرما شرکت هایی هم هستند که کارتریج های باز تولید را با بر چسب "سازگار"عرضه می کنند. البته نه به صورت کلی ولی به عنوان یک راهنما می توان فهرستی از کارتریج های سازگار با عمومی را به این صورت معرفی کرد:تونر دستگاه کپی،ریبون های پرینتر،ریبون ها و فیلم ،فکس ،کارتریج های جوهر افشان اپسون و کانن

  کارتریج های باز تولید ،بازیافتی و

 

 

دوباره پر شده

remanufacture recycled and refilled toner cartridges

کارتریج باز تولید

remanufactured cartridges

 وقتی سخن از کارتریج باز تولید م ی آید ، پاسخ  شفافی نمیتوان  به آن داد . شرکت ها در سراسر دنیا روندها واستانداردهای مختلفی را برای محصولات باز تولید دارند. برای روشن شدن بهتر باید اصطلاحات و واژگان مربوطه معرفی می شوند . باید گفت شرکت ها در سراسر دنیا روند ها و استاندار ها ی مختلفی را برای محصئلات باز تولید دارند . 

اما کارتریج بازتولید خوب ، نوعی از کارتریج لیزری است که دارای شرایط زیر می باشد : 

کاملا از هم باز شده است . قطعات بررسی شده ، جدا شده و تمیز شده اند . درام جدید نصب شده است . پره جاروب جدید نصب شده ، غلطک مغناطیسی جدید نیز نصب شده است . مخزن تونر یا پودر تونر جدید داخل کارتریج ریخته شده است . مخزن تونر با یک نوار کشنده بسته شده است تا از نشت کارتریج مونتاژ شده جلوگیری شود . 

کارتریج های بازیافتی یا Recycled Cartridge

واژه بازیافت یک واژه کلی است که لزوما به فرایند یا تکنولوژی مورد استفاده یک شرکت برای محصولش ارجاع داده نمی شود . روشن است که کارتریج یک کارتریج اصل و نو نیست ولی با استفاده مجدد از برخی قطعات و مواد محصولات دست دوم تولید شده است . به بیان دیگر ، هر کارتریجی که از قطعات و مواد  بدست امده از محصولات دست دوم تولید شده باشد ، صرف نظر از فرآیند و تکنولوژی می تواند بازیافتی نام بگیرد . 

کارتریج دوباره پر شده Refilled Cartridges

در این جا از واژه دوباره پر شده استفاده شده تا فرایند نوسازی آن که ششامل دسترسی به تونر یا مخزن جوهر کارتریج و پر کردن با مواد جدید است ، مورد تاکید قرار بگیرد ( منظور از دسترسی گاهی ایجاد یک سوراخ و گاهس هم باز کردن قسمتی از کارتریج است )  معمولا در کنار پر کردن کارتریج نقایص آن نیز مورد بررسی قرار می گیرد و محصول تمیز می شود . این کاری است که بسیاری از شرکت های کوچک تجاری در محدوده خود انجام می دهند . برای این کار در زمان های مشخصی اقدام به جمع آوری کارتریج های خالی می کنند که باعث می شوند فرآیند باز تولید برای این شرکت ها ساده تر شده و توان ارائه محصولب با قیمت پایین تر را در رقابلت با سایر شرکت ها داشته باشیند .

الان ممکن است از خود بپرسید که چه اشکالی دارد ؟ باید گفت که داخل یک کارتریج به غیر از تونر قطعات بسیار دیگری نیز وجود دارند . به عنوان مثال ، یک غلطک مغناطیسی وجود دارد که پودر تونر را جمع و توزیع می کند ، قطعه های نو و درام که تصویر را به روی کاغذ منتقل می کنند ، پره جارو مانند که پودر تونر اضافی را از روی درام پاک می کند و بسیاری از چرخنده ها و قطعاتی که ممکن تحت ساییدگی و یا پارگی قرار بگیرند . برای کارکرد دوباره کارتریج ، این روش خیلی ارزان است ولی کیفیت و قابلیت اطمینان آن جای تردید دارد . بسیاری از قطعات در یک کارتریج ، این قابلیت را دارند که مدت زمان بسیار بیشتری از مدت زمان کارکرد تونر اصلی مورد استفاده قرار بگیرند ولی بازهم تضمینی وجود ندارد . بسیاری از مردم که از ( کارتریج طرح ) استفاده کرده و اعتماد خود را به این کارتریج ها از دست داده اند ، از همین کارتریج های دوباره پر شده استفاده می کنند بدون اینکه اطلاعاتی که گفته شد را داشته باشند . بنابراین ، وقتی که قیمات یک محصول در مقایسه با دیگر کارتریج های سازگار و باز تولید پایین است ، باید به این موضوع توجه کرد که ایا این دو محصول یکی هستند ؟

کدام کارتریج را بخریم ؟ کارتریج اصلی یا کارتریج طرح ؟

بدون تردید کارتریج اصل یا همان اورجینال بهترین انتخاب برای پرینتر شماست . متن چاپ شده با کارتریج اصلی یا اورجینال پر رنگ تر ، واضح تر و در کل صفحات چاپ شده با کیفیت بالا می باشد . تعداد صفحات چاپ شده با کارتریج اصل یا اورجینال معمولا بیشتر از کارتریج طرح است و همچنین تعداددفعات شارژ آن بیشتر است . ولی قیمت کارتریج اورجینال چندید برابر قیمت کارتریج طرح است ، بطوریکه خرید آن برای عموم مردم مقرون بصرفه است .

کارتریج های طرح اصلی در صورت انتخاب خوب و استفاده صحیح می تواند نقش مهمی در استراتژی تامین تجهیزات دفتر شما را داشته باشد . انتخاب کارتریج طرح علاوه بر کاهش هزینه های کلی ، کمک خوبی به تجارت های کوچک ونوپا می کند .

رتبه بندی کارتریج طرح از نظر تولید به همان ترتیب گفته شده است یعنی ، کارتریج های سازگار ، بازتولید و بازیافتی و در آخر دوباره پر شده . اما از نظر شرکت تولید کننده نیز کارتریج های طرح با یکدیگر متفاوت هستند . البته باید گفت توقعی را که از کارتریج اورجینال دارید مثل کیفیت بالا ، تعداد چاپ صفحات بالا و.... را از کارتریج طرح نباید داشته باشید .