تعمیر و رفع ایراد فکس در منزل

دستگاههای فکس قطعات پیچیده ای از تجهیزات با سنسور حساس ، موتور و قطعات متحرک ریز کالیبراسیون هستند . دستگاه های فکس نیز همانند هر ماشین اداری دیگر و هر دستگاه الکترونیکی ممکن است گاها دچار مشکل شود . در این مقاله در رابطه با عیب یابی در زمینه های کیفیت تصویر ، کاغذ و مشکلات اتصال دستگاه های فکس را بیان می کنیم .

شایع ترین مشکلات کیفیت تصویر در فکس ها ، صفحاتی هستند که به صورت تیره یا همراه با نقاطی اضافی چاپ شده و غیر قابل خواندن هستند . اگر صفحات چاپ شده تیره هستند می توانید با تغییر اندازه تنظیم تاریکی و چگالی در دستگاه این ایراد را رفع نمایید . 

اگر صفحات به صورت سفید چاپ می شوند لازم است تا دستگاه فکس را باز کنید و تمام سطوح و قطعات متحرک را با یک پارچه مرطوب بدون پرز تمیز کنید .

اگر صفحات چاپ شده با خطوط فراوان سیاه همراه است مشکل از نشت تونر یا جوهر است . دستگاه های فکس نیز همانند پرینترهای لیزری از کارتریج تونرهای بزرگ شامل تونر یا پودر خشک سیاه و سفید برای چاپ استفاده می کنند . درب دستگاه فکس را باز کنید اگر در کنار تونر کارتریج مقداری از کارتریج ریخته شده بود ، کارتریج تونر را بردارید و به آرامی آن را تکان دهید . اگر در حین تکان دادن تونر از کارتریج خارج شد لازم است تا یک کارتریج جدید خریداری کنید .

از دیگر مشکلات شایع ماشین های فکس گیر کردن کاغذ در آنهاست . اگر دستگاه فکس شما از سری فکس های کوچک است کاغذ تنها در دو قسمت فیدر سند و منطقه چاپ گیر می کند . ماشین های فکس بزرگتر از چرخ دنده های بیشتر و قطعات متحرک بیشتری بهره برده اند . اما مزیت این دستگاه های فکس این است که این ماشین ها با سنسور های خود به کاربرانشان می گویند که کاغذ در کدام قسمت گیر کرده است .

توجه کنید که برای خارج کردن کاغذ گیر کرده در دستگاه فکس حتما کاغذ را در جهت حرکت طبیعی چاپ دستگاه بیرون بکشید . کشیدن کاغذ در جهت مخالف ممکن است با آسیب به چرخ دنده ها همراه باشد ، یا کاغذ به قطعات کوچکی تقسیم شود و در دستگاه باقی بماند و دستگاه فکس را با مشکلات جدی تری رو به رو سازد .

اگر دستگاه فکس سیگنال های خطای بیشتری داشت یا اگر در ارتباط خود دچا مشکل بود ، در ابتدا اطمینان حاصل کنید که خط تلفن به صورت کامل وصل شده است و از صحت اتصال وصلی تلفن با صدای بوق اطمینان پیدا کنید . اگر همچنان فکس مشکل اتصالی داشت لازم است تا فکس خود را به تعمیرکاران متخصص بسپارید .