آموزش نگهداری درام کارتریج پرینتر لیزری

درام کارتریج یکی از مهم ترین قطعات موجود در پرینتر است . نقش یک درام در کارتریج لیزری آنچنان مهم است که حتی اگر کارتریج پرینترتان را کامل شارژ کنید اما درام آسیب دیده را تعویض نکنید باز هم چاپ هایی بی کیفیت بدست خواهید اورد . 

به صورت کلی برای تعریف درام می توانیم بگوییم که درام قطعه ای فلزی است که به طور معمول شکل استوانه ای دارد . درام ها در بازار به رنگ های سبز ، آبی و یا قرمز می توان پیدا کرد . درام ها از مواد حساس به نور پوشیده شده اند . 

بعضی از پرینترها دارای درام مرکزی هستند . این سری از پرینترها از نظر ابعاد از سایر پرینترها کوچکتر هستند . درام مرکزی باعث می شود که سرعت چاپگر نسبت به کارتریج هایی که درام جداگانه دارند پایین تر باشد . 

کمپانی های سازنده درام ها معمولا مجبورند تا درام ها را با مواد سازگار با طبیعت و غیر سمی تولید کنند . درام ها از سه لایه CGL , UCL و CTL ساخته شده اند . نقش اصلی درام ها انتقال تونر بر رویکاغذ است انتقال تونر به وسیله ی بار منفی الکترونیکی انجام می شود . 

در هنگام نگهداری از درام ها توجه کنید که درام ها به راحتی اسیب می بینند بنابراین از تماس مستقیم با دست و قرار دادن در نور باید پرهیز کنید .

 بجای اینکه درام خود را بصورت مداوم تمیز کنید نسبت به تهیه ی یک درام جدید اقدام کنید . 

برای تمیز کردن درام پرینتر یا چندکاره خود از یک دستمال تمیز و بدون پرز استفاده کنید . 

برای تمیز کردن درام از روغن ، الکل و یا سایر مواد شوینده استفاده نکنید . 

اگر درام ضربه بخورد یا خش دار شود پرینت هایی لکه دار به چاپ می رسد . 

چنانچه در پرینت مشکلی مشاده می کنید برای مثال نقاط یا خطوط اضافی لازم است تا درام را تعویض کنید . اما به طور کلی بعد از هر  3 بار شارژ کارتریج لازم است تا درام را تعویض کنید . 

اما برخی از علائم خرابی درام کارتریج پرینتر ها عبارتند از : کمرنگ بودن اسناد چاپ شدهتوسط پرینتر ، وجود علامت ها و اسکال ناخواسته بر روی کاغذ و خط افتادن بر روی برگ پرینت شده . 

وقتی درام ها کثیف و فرسوده می شوند به صورت تصادفی ذرات گرد و غبار را جذب می کند و باعث می شود تا یا تونر به صفحه انتقال پیدا نکند یا بیشتر از حد معمول انتقال داده شود .