آموزش نگهداری از پرینتر لیزری

بعد از خرید پرینتر های لیزری باید نکاتی را در رابطه با نگهداری و طرز استفاده از آنها بدانید؛در ادامه ی این مقاله به بررسی این نکات میپردازیم .

1-در هنگام خارج کردن کارتریج ها از پرینتر ها لازم است تا حتما آن ها را به صورت افقی حمل یا نگهداری کنید .

2-جای پرینتر در محلی باشد که در معرض آفتاب یا گرد و غبار نباشد .

3-کارتریج ها را در مکانی با دمای 0 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید . قرار دادن کارتریج در دمای بالا و یا در معرض آفتاب باعث خراب شدن آنها میشود .

4-برای پرینت گرفتن از کاغذ های منگنه دار یا به هم چسبیده خودداری کنید . 

5-پهنای سینی کاغذ را به شکلی تنظیم کنید که با لبه ی کاغذ ها مماس باشد ؛ حداکثر نیم میلیمتر از طرفین یا لبه کاغذ فاصله داشته باشد .

6- وقتی پرینتر در حال کار است و دارد پرینت میگیرد هرگز پرینتر را ناگهانی خاموش نکنید.

7-در حین پرینت گرفتن ، درب سینی کاغذ یا درب اصلی چاپگرتان را باز نکنید ؛ چرا که باعث گیر کردن کاغذ در پرینتر میشود.

8- در صورت امکان پریز برق پرینتر با دیگر پرینتر ها و کامپیوتر و وسایل برقی دیگر یکی نباشد . 

9- از محکم بودن پریز برق در محل های اتصال اطمینان حاصل کنید تا از جرقه زدن و آتش سوزی جلوگیری شود .

10- اگر یک کاغذ در پرینترتان گیر کرد بعد از شناسایی دقیق محل گیر کردن کاغذ اقدام به خارج کردن کاغذ کنید . توجه کنید که خارج کردن کاغذ باید کاملا به آرامی صورت گیرد تا به قطعات دیگر آسیب وارد نشود .

11- اگر می خواهید بر روی انواع دیگری از کاغذ ، مثلا کاغذ های گرم بالا یا کاغذ عکس و گلاسه پرینت بگیرید حتما قبل از شروع کار نوع کاغذ را بر روی درایور پرینترتان تعریف کنید .

12- استفاده کردن از کاغذ گلاسه در پرینتر های لیزری که این کاغذ را پشتیبانی میکنند بلامانع است اما باید حتما از کاغذ گلاسه ی مخصوص پرینتر های لیزری استفاده کنید . استفاده از کاغذ های گلاسه معمولی در پرینترهای لیزری موجب شل شدن کاغذ ها میشود ؛ به دلیل حرارت بالا در حین چاپ !

13- از استفاده ی پی در پی و بدون مکث از پرینترتان پرهیز کنید ؛ چرا که این کار باعث کاهش عمر چاپگر و قطعات داخلی آن میشود . بعد از انجام یک فرایند چاپ طولانی برای مدتی به پرینترتان استراحت دهید و سپس دوباره شروع به چاپ کنید . حداقل 10 دقیقه به پرینترتان استراحت دهید .

14- اگر قصد دارید داخل پرینترتان را تمیز کنید از دستگاه های blower یا باد استفاده کنید .بهتر است در زمانی که پرینتر خاموش است با استفاده از یک پارچه ی مرطوب به آب داخل پرینتر را به آرامی دستمال بکشید؛توجه کنید که دستمال بدون پرز باشد .